Čistička na prachy

4. února 2015 v 21:04 | Bobouš |  Zamyšlení
Napadlo mě to někde v říjnu v hodině ekonomiky, v důsledku velmi nudného výkladu. Ano, to když usínáte během hodiny, učitelku posloucháte jen na půl ucha a ještě to jde tou druhou půlkou ven, občas když pochytíte něco zajímavého, tak to naškrábete v polospánku do sešitu. A když se nechce nějak zabrat, tak vám prostě myšlenky chodí okolo vychlazenýho broskvovýho kompotu. :)


A tak mě v té hodině jednou honily myšlenky o mincích (to se počítá za úspěch, když se to aspoň okrajově týká ekonomiky). Denně mi projde rukama pár drobných, minimálně ty za autobus, někdy míň, někdy víc, někdy nové a čisté, někdy staré a špinavé. Když si uvědomím, kolik rukou každou minci obrátí ve dlani, a na co před tou mincí sahaly ty ruce... no hrůza.

Když porovnáte novou minci se starou, tak na té staré je vidět moc a moc špíny. Bakterie a viry a fujtajbly. Při té představě, kolik tam toho je a že se vám to pak lepí na prsty... až je mi z toho někdy mírně nevolno. Nebylo by teda daleko lepší, kdyby ty mince byly čisté? Jasně že bylo, a tak mě napadlo, že přecejen by to nějak udělat šlo.

Jednoduše by se všechny mince začaly čistit. Každý den/týden/ob den, to je vlastně jedno, zkrátka, když by byl čas, byste vysypali z peněženky všechny drobáky a naházeli je do teplého octa (myslím, že ten by to spolehlivě vyčistil), po nějaké době byste je vytáhli a omyli vodou pod kohoutkem. Místo těch špinavých, tmavých a nevzhledných mincí byste měli v hrsti několik blyštících se mincí, které právě prošly jakous takous dezinfekční očistnou kůrou.

A teď si představte, kdyby to najednou začal dělat celý národ, prakticky by během několika dní byla naše měna čisťoučká jak dětská prdýlka po výměně pleny. Mince by byly krásnější než kdy dřív. A předpokládám, že i lidi šťastnější, protože i já osobně si radši vezmu čistější minci než nějakou špinavější. Zkrátka a dobře nové a čisté mince působí lákavějším dojmem.

Jenže je tu jedno velké ale. Kdo by ten celý národ přinutil k tomu, aby začal vyvářet v octě mince? Navíc, aby čistota mincí vydržela, musí být pravidelně obnovována, a to by tudíž znamenalo, že by se to muselo dělat pořád, a já osobně pochybuji, že by lidé byli ochotní pravidelně kupovat ocet, aby mohli čistit mince a k tomu všemu si ještě nechávali doma dobrovolně ten ocet smrdět pravidelně.

Každopádně si myslím, že taková celorepubliková akcička by nebyla zas až tak úplně na škodu. A zároveň samozřejmě vím, že tohle je jen pouhý výkřik, nápad, idea, která se mi podivným způsobem vryla do paměti a její realizace nemá šanci na úspěch ani z jedné milióntiny.

To jest vše, nemám co víc říct, jen jsem se chtěla podělit a měla jsem záhadně náladu na něco formálnějšího. :)

Svůj Bobouš

P.S. Já samozřejmě peníze nečistím, protože mám pocit, že by to stejně ztrácelo efekt.
 


Komentáře

1 jay jay | 6. února 2015 v 1:58 | Reagovat

Haaaaaahahahaha :-)))))))))))))))
Máme podobný starosti, akorát že ty píšeš teorie a já to vidím v praxi.
Předevčírem jsem strávil hodinu čištěním svých plesnivých dolarů (ovšem papírových), protože mi je nikdo nechtěl vyměnit! :-D

2 Bobouš Bobouš | E-mail | Web | 6. února 2015 v 18:57 | Reagovat

[1]: Tak s papírovkama si to nedokážu vůbec představit, i když taky by nebylo na škodu, kdyby všechny byly čistý, protože plesnivý bych ti taky nevyměnila. :D :P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama