Uklízím Česko!

18. dubna 2015 v 17:53 | Bobouš |  Zápisky
Zdravím milí přátelé,

určitě jste o tom už slyšeli, že dnes probíhá akce "Ukliďme Česko", a když se o tom Bobouš dozvěděla, někde asi před 14 dny, tak byla nadšením bez sebe. :) První jí totiž přišel mail od jedné sousedky, že do této akce se zapojila i naše vesnice, druhý den ráno na místní nástěnce objevila i připíchnutý plakát o této akci.

Hlavním cílem bylo uklidit příkopy kolem čtyř cest, které vedou do naší vesnice, tři z nich jsou silnice a čtvrtá je spojovačka mezi poli, kudy chodím každý den venčit našeho hafana, a tudíž se i každý den dívám na ty hromady odpadu a i vím, kde už co leží. Pro mě bylo rozhodnutí jasné, půjdu po spojovačce.


A jelikož tam chodím každý den, rozhodla jsem se, že začnu uklízet už dřív, a tak jsem každý den několik kusů odpadu natahala na hromady u cesty, aby byly vidět a mohly se jen naložit a odvézt. Šlo mi především o vyhozená auta a zejména jejich vnitřky, plus odpad co byl hned na očích v zadnější části cesty. Vpředu u vesnice jsem to nechala být, tam to nebylo tak hrozné. Navíc psisku se nelíbilo, když jsem ho vždy na pár minut přivázala ke stromu a sbírala v kruhu kolem něj odpad.

Navršila jsem asi 8 hromádek, tři by se asi vešly do igelitky, ale zbytek určitě ne. A to jsem se pohybovala asi jen na stometrovém úseku cesty, jenž měla maximálně čtyřmetrové pásy zeleně k poli. Tyto hromady tam pak ležely a já doufala, že se v sobotu odvezou, ale co se nestalo, včera v pátek jdu venčit a ony tam ty hromady odpadu nejsou, někdo je odvezl. Byla jsem z toho nadšená, že aspoň někdo má rozum a že ne všichni jsou prasátka (a to mluvím ještě hodně slušně).

A tak se stalo, že nastala sobota, moc se mi vstávat nechtělo, protože jsem byla z předchozích dvou dnů nevyspalá (aneb když se učíte dlouho do noci a spíte jen 4 hodiny), ale z postele jsem se vyhrabala a krátce před devátou vyrazila na náves, kde se měli sejít dobrovolníci. Už jich tam bylo osm (plus chlapi co staví novou zastávku, ale ti s námi nešli, měli na programu jiné operace ke zvelebování naší vesnice), my jsme přišly s mamkou, plus ještě šla sousedka za námi. A ještě pak další čtyři se připojili. Tudíž nás bylo 15. Dostali jsme rukavice a pytle. Rozdělili jsme se na skupinky, kdo kam půjde. Rozhodně jsem prohlásila, že jdu po spojovačce a stala se tak neoficiálním vůdcem naší skupinky.

Vyrazili jsme si svým směrem a začali sbírat první nálezy, z nichž jsme se radovali, ne ve smyslu, že bychom je tam chtěli, ale ve smyslu, že začínáme čistit přírodu. :) Své svěřence jsem nechala jít přede mnou a jako správný vůdce jsem za nimi dočišťovala a sbírala odpad, o jehož existenci ostatní neměli ponětí, protože byl schovaný v porostu a nikomu krom mě by se stejně křovím nechtělo prodírat (a při té příležitosti jsem objevila i pár zvířecích stezek :)). Ale určitě tam někde něco málo zůstalo.

Pak jsem je došla u černé skládky, rozhodli jsme se, že vezmeme jen to, co se válí okolo, protože jsme neměli dost pytlů na všechen ten bordel od těch prasat. A rozhodli jsme se tuto skládku nahlásit na městě. (A já se rozhodla ji vyfotit a dát na ZmapujTo.) Po černé skládce jsme putovali dál po cestě (cca 1 km od vesnice) a tam jsme narazili na to nejhorší - hromada (celý vůz) kabelů, respektive pouze gumových plášťů, a jelikož jsou němečtí jezeďáci taky hovada, bylo to krásně rozorané a roztrhané, takže jsme to tam z okraje pole vybírali asi hodinu a půl. A do toho tam byly přihozené skleněné lahve, takže i plno střepů. A nejen to, minimálně i deset párů dětských bot.

Mezi další zajímavé nálezy by se dal počítat i vysypaný odpadkový koš, jehož obsahem byla víčka od piva a od petek, lahvičky od léků a také obaly od sušenek, jenž se již pár let nevyrábí. Překvapivá byla také rezavá pětilitrová plechovka, jenž nebyla otevřená, po jejím otevření jsme v ní nalezli rezavou a značně páchnoucí vazelínu. Za zmínku také stojí hromada skleněných lahví od vína, tuzemáku a vodky. Na další hromadě byly pro změnu zavařovací sklenice se zavařeným obsahem, jenž už od pohledu přes zašpiněné sklo nevypadal poživatelně. A na závěr třeba pneumatika, která byla tak zarostlá mechem, že ani nebyla v té trávě vidět.

Zkrátka a dobře jsme byli přesvědčení, že bychom byli schopni z toho všeho odpadu vybavit celou novou domácnost. Sousedi přijeli kvůli těm kabelům s malým traktorem a museli pro to jet na dvakrát, plus si vzpomeňte, že někdo už odvezl den předem i ten nahromaděný odpad z aut. A plus sklo a plasty a smíšený odpad tvořili asi dalších šest naprosto plných pytlů. Vše se to odvezlo na náves a po třech hodinách čištění příkopů jsme udělali společné závěrečné foto se vším nasbíraným odpadem. A hádejte na které cestě se toho nasbíralo nejvíc? :D

Já se tímto s vámi nyní loučím. Chtěla bych jen říct, zamyslete se nad tím, jestli je správné ten bordel, co se vám doma válí, vyvézt do přírody, nebo do sběráku. To samé platí o lahvích, vždyť je jednodušší je vyhodit do kontejneru, které jsou dnes už v každé obci, než se s nimi trmácet až do přírody.

Lidi, přátelé, spoluobčané, vážně chcete žít na skládce?

Inu, jdu vyvenčit psa a při té příležitosti vyfotit černou skládku, kterou půjdu následně zmapovat. A vy, pokud víte o nějakém bordelu okolo vašeho obydlí a nudíte se, zvedněte zadek a jděte to sebrat, do tmy zbývají ještě minimálně dvě hodiny!

Svůj Bobouš

P.S. Omlouvám se, že článek není doplněn příhodnými fotkami, ty se mi ještě do ruky nedostaly, a černou skládku sem přidávat nebudu.
 


Komentáře

1 Jay Jay | Web | 21. dubna 2015 v 20:25 | Reagovat

Spoluobčane! Kdyby byl každý jako ty, nenašel bych v neděli v příkopu u autobusové zastávky tu vyhozenou papírovou krabici a nemohl bych ji použít jako stativ pro kameru a nenatočil bych tudíž jak jedu na motorce okolo a to by byla jistě velká ztráta pro lidstvo!

:D

Tolik jsem chtěl říct k vaší bohulibé snaze.

2 Bobouš Bobouš | E-mail | Web | 22. dubna 2015 v 20:08 | Reagovat

[1]: Soudruhu! Pokud si chcete hrát na kameramana, pořiďte si profesionální stativ, kvalita vaší jízdy na motocyklu ve videozáznamu by se jistě zvýšila a lidstvo by tak nemuselo strádat! :D

3 Jay Jay | Web | 22. dubna 2015 v 23:53 | Reagovat

[2]: Možná by se zvýšila, bohužel ale pouze na videozáznamu... :-D

Tu krabici jsem tam nechal. Kdybys chtěla vykonat dobrý skutek a uklidit ji i s tím mastným papírem, který byl uvnitř (asi to byla krabice od koblih), můžu ti dát GPS souřadnice!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama