Krampusova filosofie

23. prosince 2016 v 18:26 | Bobouš |  Zamyšlení
Nedávno jsme s přítelem lenošili a nevěděli, co si pustit za film. Z nenadání jsem si vzpomněla na loňské kino a na ukázky na film Krampus: Táhni k čertu. Přítel okamžitě souhlasil, protože sám na něj zapomněl, a tak jsme si udělali "strašidelný" večer.
Počítejte s tím, že v tomto článku budou spoilery, takže ti, kteří Krampuse ještě neviděli a nechtějí se nechat ochudit o šílený zážitek, nechť nečtou.

Mým záměrem je v tomto článku tak nějak rozebrat tu "skrytou" pointu. Sice jsem si to uvědomila asi až po 14dnech, co jsem ten film viděla, ale to nevadí. Jednoduše, Krampus má něco do sebe.

Není to jen obyčejný horor, kdy je celá rodina na Vánoce unášena zlými příšerkami z říše retro hraček, ale má i takový nenápadný psychologický podtext.

Nejdůležitější je totiž až samotný konec filmu, kdy se ten kluk chce obětovat, aby zachránil celou rodinu před hrůznou pekelnou zkázou. Pochopí totiž smysl toho šíleného řádění, totiž že Krampus je ničí za to, že Vánoce nemají rádi kvůli tomu, že nemají rádi příbuzné, kteří k nim na Vánoce jezdí. Zní to komplikovaně, ale je to naprosto jednoduché.

Krampusova filosofie spočívá v tom, že pokud nemáte Vánoce rádi, není třeba, abyste na tomto světě vůbec byli, a proto vám připraví hororové přijetí do pohádkové reality. Naplní vás hrůzou, zlikviduje vaši rodinu a ještě mu u toho pomáhají příšery z půdy. A pak se bláhově probudíte ze sna a jste vlastně rádi, že to byl jen sen, akorát takový trochu jiný sen, který vás poznamená na celý život. A to že sloužíte od té doby Krampusovi jako sněžítko je jen takový malý bonus. Krampus je totiž sběratel napravených rodin, stejně jako vodník lidských duší.

A co z toho plyne pro nás? Co vlastně autoři filmu chtěli skrze Krampuse sdělit světu? Že na sebe máme být o Vánocích milí, přátelští k ostatním, ať už nám v tom stojí různé překážky, zkrátka být vděčný za to, že jsme všichni spolu a nelikviduje nás perníček ze Shreka.


Pro mě je kolikrát těžké tuhle náladu udržet po celý čas vánoční, ale snažím se, aspoň trochu. A zajímá mě, jestli tuhle neviditelnou pointu vidím v Krampusovi jen já, nebo i někdo další.

Hezké svátky vám všem a vašim blízkým... ať vás nemusí Krampus chodit napravovat.

Bobouš
 


Komentáře

1 Tesa Tesa | E-mail | Web | 24. prosince 2016 v 16:14 | Reagovat

Je pravda, že niektorí členovia rodiny sú otravní a takí... eh :D Ale raz som čítala nejakú knihu, kde sa o čase strávenom v kruhu celej rodiny (sesternice, tety z duhého kolena a čo ja viem čo ešte) písalo: Everybody loved each other even though not everybody liked each other. (Nevšímaj si zlú angličtinu, nie je to doslovné a ja som v angličtine mizerná.) Páči sa mi tá myšlienka, lebo mám pocit, že celkom vystihuje rodinu.
Krampus som si chcela pozrieť už dávno, možno teraz je ten správny čas ^^ Navyše si o ňom písala celkom pekne, tak to nemôže byť zlý film :D

2 MagicChrisMas MagicChrisMas | Web | 24. prosince 2016 v 20:34 | Reagovat

Je štedrý večer, tak zatím četbu článku vynechám a popřání rozhodně ne!
Takže: Veselé, štastné, pohodové, úžasné a kouzelné Vánoce ti přeju já! Doufám že si užiješ Vánoční svátky a prožiješ krásný silvestr a budeš mít štastný nový rok.
Magicmax :)

3 Bobouš Bobouš | E-mail | Web | 25. prosince 2016 v 14:00 | Reagovat

[1]: Mám větší problém s angličtinou než ty, nedokážu přeložit ani to, cos napsala. :D Mně se Krampus líbil, je to něco jiného než ostatní vánoční filmy, ale právě mě zaujalo, že dává trochu víc, než je na první pohled zřejmé.

[2]: Děkuji, tobě také. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama